HKM förlorade, klart överraskande i mina ögon, annandagens bortamatch mot RIK med 24-27 (11-11). Förlusten får vi väl i första hand skylla på en tillfällig återvändare till svensk handboll, nämligen Andreas Palicka, som anslutit till Redbergslid på ett korttidskontrakt gällande säsongen ut.
Andreas gör absolut en förstklassig insats med nära 50 % räddningar, varav en stor del rena 100% lägen. Jag har kommit fram till att vi missade nånstans mellan 15-18 rena frilägen, plus 2 straffkast, och det är inte bra, och det är naturligtvis inte enbart en storspelande målvakts förtjänst. Rena frilägen skall, statistiskt sett, omsättas i mål till minst 70-75% oavsett vem som står i motståndarnas holk. Det betyder att 7-13 av våra lägen borde varit mål.
Men jag tror vi får ta höjd för lite lite hjärnspöken nu när grabbarnas ställdes öga mot öga med en målvakt av Palickas kaliber. T.ex tycker jag att detta visade sig vid de båda straffkast vi missade då killarna började med någon form av Einsteinvariant istället för att bara (nåja) smälla dit bollen.
Nåväl, vi började matchen bra och tog ledningen med 4-1. Därefter började missarna att infinna sig och hemmalaget kunde gå ikapp. Därefter var det helt jämnt fram till pausvilan 11-11.
I andra halvlek alternerade sedan lagen i ledningen, och fram till 22-22 var det helt jämnt. Här, i den 54:e minuten, inträffade en situation som kan ha haft avgörande betydelse, men det får vi självfallet aldrig veta. Charles stal bollen och kontrade in 23-22 till HKM, trodde alla, men domarna dömde honom nere. Detta var fel, det konstaterade såväl undertecknad efter att ha sett om situationen flertalet gånger, som cmores kommentatorer. Domarna erkände dessutom efter matchen att det var en felbedömning, men det hjälper tyvärr inte oss det minsta. Redbergslid kunde istället göra tre raka mål fram till 25-22 och mer eller mindre avgöra matchen.
Visst kan vi alla, även domare, göra fel. Men i denna typen av situationer dömer domarna mål ungefär 1000 gånger av 1000, och jag har sett oerhört tydliga ”nere”situationer som har godkänts så det var klart olyckligt att detta regelrätta mål dömdes bort. Nu kunde vi förstås förlorat ändå, det får vi aldrig veta, men olyckligt var det icke desto mindre.
Totalt sett så gör vi ingen direkt dålig match. Vi försvarar oss hyfsat, framförallt de första 45 minuterna, och anfallsspelet är också helt OK. Vi skaffar många bra lägen, felet är bara att vi inte sätter dit bolluslingen.
Vår bäste spelare idag var Charles Hugoson som gör en jättefin match och sätter 6 av 7 lägen, alltså gott och väl vad som krävs enligt statistikerna. Gott betyg även för Inge Aas Eriksen som gör ett gott dagsverke.
Den uppmärksamme noterade säkert också att Anton klev av efter knappa kvarten av första halvlek, vad som felade honom är oklart i ögonblicket men lär väl klarna under morgondagen.
Nästa match för vår del, och sista matchen innan januariuppehållet är nu på onsdag då vi möter Guif på bortagolv i Eskilstuna. I detta ärende ber vi att få återkomma.
Våra målskyttar: Charles 6, Magnus 6, Inge 4, Max 3, Tim 2, Hampus J 1, Kassem 1 och Adam T 1.
Tommy Thysell